BIBLIOTECA NAZIONALE MARCIANA – WENECKA SKARBNICA STAROŻYTNYCH MANUSKRYPTÓW

biblioteka-św.Marka.jpg
Biblioteka św. Marka foto.123rf.com

Biblioteca Nazionale Marciana (Biblioteca di San Marco, Biblioteka św. Marka) znajduje się na końcu Placu św. Marka w Wenecji. Jest jedną z największych i jednocześnie najważniejszych bibliotek we Włoszech. Jej budynek symbolizuje bogactwo miasta i tradycję publicznych inwestycji w intelektualne i artystyczne przedsięwzięcia, a jej zasoby to prawdziwa skarbnica starożytnych manuskryptów.

Dar kardynała Bessariona

Historia Biblioteki św. Marka rozpoczyna się jeszcze przed jej budową.

Pierwsza propozycja utworzenia takiej instytucji wypłynęła z woli, którą miał Francesco Petrarca w 1363 roku.

Ostatecznie jej nie zrealizowano, a Petrarca w chwili śmierci przekazał całą swoją prywatną kolekcję dzieł Panom Padwy.

Kolejna propozycja wyszła od kardynała Bessariona, biskupa kościoła rzymskokatolickiego i łacińskiego patriarchy Konstantynopola.

biblioteka-św.marka.jpg
Drzwi do Bibliotek św. Marka foto.depositphotos.com

W 1468 roku kardynał przekazał Republice Wenecji „na powszechny użytek” ok. 750 kodeksów w języku greckim i łacińskim, a także 250 rękopisów i wiele druków pochodzących z jego osobistej kolekcji.

W zbiorach kardynała Bessariona znajdowała się kopia dzieła Bibliotheca of Pseudo-Apollodorus.

Było to kompendium mitów greckich, zebranych w II w. n.e.

Chociaż dar kardynała Bessariona dla Republiki Weneckiej został złożony w 1468 roku, o wiele później Pałac Dożów wydał dekret o budowie budynku, który na stałe pomieściłby te wszystkie cenne dzieła.

Imponujący budynek

Pałac, w którym znajduje się biblioteka, to projekt włoskiego architekta Jacopo Sansovino, rozpoczęty w 1537 r., a zakończony w 1588 r. przez Vincenzo Scamozziego (po śmierci Sansovino).

Jednak przed śmiercią w 1570 roku Sansovino ukończył wykonanie arkadowych przęseł fasady oraz rozpoczął prace nad freskami i innymi dekoracjami.

plac-św.marka.jpg
Plac św. Marka z Biblioteca Nazionale Marciana foto.depositphotos.com

W 1811 roku Biblioteca Nazionale Marciana została przeniesiona do sąsiedniego Pałacu Dożów, następnie przeniesiona ponownie w 1904 roku do kompleksu weneckiej mennicy.

W 1924 roku bibliotek odzyskała pierwotny budynek.

On sam w sobie nie jest bardzo duży, ozdobiony arkadami w stylu doryckim na parterze i jońskim na pierwszym piętrze.

Wszystkie kolumny są bogato zdobione rzeźbami.

biblioteka-św.marka.jpg
Budynek Biblioteki św. Marka foto.depositphotos.com

W udekorowaniu budynku swój wkład wnieśli wielcy artyści, np. Tycjan, Alessandro Vittoria, Giuseppe Porta i Bartolomeo Ammannati.

Wewnętrzne sale to bogato zdobione sufity, ściany i marmurowe podłogi, które przypominają wspaniałość czasów, w których wybudowano bibliotekę.

Skarbnica starożytnych manuskryptów

Przez stulecia kolekcja Biblioteki św. Marka była stopniowo powiększana.

Zbiory głównie pochodziły od indywidualnych darczyńców oraz z zasobów bibliotek klasztornych.

W 1603 r. wprowadzono w Wenecji prawo nakładające na drukarzy obowiązek oddania kopii każdej książki wydanej w bibliotece.

manuskrypty.jpg
Manuskrypty foto.123rf.com

W epoce napoleońskiej niektóre instytucje religijne zostały zlikwidowane, a część kolekcji ich bibliotek została przekazana Biblioteca Nazionale Marciana.

Dziś w zasobach biblioteki znajduje się około miliona tomów, w tym około 13 000 rękopisów, prawie 3 000 inkunabułów i ponad 24 woluminów druków z XVI w.

Do najbardziej wartościowych egzemplarzy ze zbiorów Biblioteki św. Marka należą dwa kodeksy z rękopisami Iliady: Homerus Venetus A oraz Homerus Venetus B.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze