BELIZE – KRÓLOWA RAF KORALOWYCH

rafa-belize.jpg
foto.123rf.com

Koralowa bariera z Belize uchodzi za absolutną królową raf. Na pewno każdy z nas widział lub słyszał o pięknych okazach rafy koralowej leżących u wybrzeży turystycznego Egiptu czy odległej Australii, ale niewielu z nas jednak wie, że Belize, druga co do długości (pod tym względem ustępuje jedynie australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej), jest zdaniem oceanografów, jedną z najpiękniejszych raf na świecie.

Pośród tego karaibskiego cudu znajdziemy również Great Blue Hall, czyli Wielką Błękitną Rozpadlinę lub Wielką Niebieską Jaskinię (w zależności od preferowanego tłumaczenia).

Czym jest Great Blue Hall, co wpływa na piękno rafy koralowej w Belize i czego mogą się spodziewać turyści przebywający u wybrzeży Belize?

300-kilometrowe piękno natury

Jedną ze składowych części Środkowoafrykańskiego Systemu Raf Koralowych jest Rafa Koralowa w Belize – uznawana za najdłuższą na półkuli północnej.

Poza swoją długością Rafa Koralowa Belize może poszczycić się jeszcze kilkoma „naj”: jednym z najbogatszych ekosystemów na świecie, jednym z najcenniejszych obiektów naturalnych czy chociażby jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przybywających w te strony.

Rafa Koralowa w Belize stanowi dom dla ogromu gatunków zwierząt i roślin – większość z nich sklasyfikowanych jako gatunki zagrożone wyginięciem.

Pośród lasów namorzynowych i przybrzeżnych atoli możemy zaobserwować żółwie szylkretowe i zielone, manaty karaibskie, krokodyle amerykańskie.

manat-karaibski-belize.jpg
Manat karaibski foto.123rf.com

Na jednej z blisko 450 wysp otoczonych tą rafą – Half Moon Caye – znajdziemy jedyne na świecie naturalnie występujące głuptaki czerwononogie.

Inny gatunek tego ptaka – głuptak białołobrzuchy – występuje na wyspie Man-O-War Cay, ponadto na innych wysepkach znajdziemy fregaty wielkie, pelikany brunatne oraz rybołówki brunatne.

Ochrona Rafy Koralowej w Belize

Ze względu na swój różnorodny i wysoce rozwinięty ekosystem, Rafa Koralowa w Belize wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku, zaś od 2009 do 2018 roku znajdowała się na liście obiektów zagrożonych.

Mając świadomość, jak wielka odpowiedzialność ciąży na rządzie Belize, by utrzymać rafy koralowe wraz z fauną i florą w stanie wolnym od niszczycielskiej działalności człowieka, powołano zespół parków i terenów wydzielonych.

Jedną z pierwszych takich stref (wydzielona w 1991 roku) była Specjalna Strefa Rozwoju Manatów, rozciągająca się na tereny ponad 450 kilometrów kwadratowych.

rafa-belize.jpg
foto.123rf.com

Poza ludzkim czynnikiem, największym zagrożeniem dla istnienia raf są niszczycielskie huragany.

Jeden z nich – huragan Hattie – nawiedzając wybrzeża Belize w 1961 roku, doprowadził do obumarcia blisko 80% żywej części rafy koralowej.

Kolejne sztormy spowodowały długotrwałą chorobę koralowców z gatunku acropora.

Celem minimalizacji strat i możliwie jak największej ochrony przyrody, na terenie Rafy Koralowej w Belize znajduje się ponad 60 000 hektarów obszarów chronionych.

Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych – o ile nie najpiękniejszym – jest Pomnik Przyrody Great Blue Hall o łącznej powierzchni 4100 ha.

Wielka Niebieska Jaskinia

Oddalona o około 80 km w głąb morza od stolicy Belize, Great Blue Hall stanowi nie lada gratkę tak dla oceanografów, jak i amatorów nurkowania.

Popularność przyniósł jej blisko 50 lat temu – w 1971 roku – francuski badacz Jacques Yves Cousteau.

Wraz ze swoim zespołem naukowym badał rafę przez blisko 10 miesięcy, a owocem jego badań była seria książek i traktatów wyrażająca zachwyt Wielką Niebieską Jaskinią przeplecioną troską o jej przyszłość.

Poza „osobistym” nurkowaniem grupa badawcza używała pojazdów głębinowych, dzięki czemu udało się ustalić wymiary.

Tajemnicza Great Blue Hall mierzy sobie blisko 300 metrów średnicy i około 125 metrów głębokości, a jej ogromne wymiary dostrzegalne są nawet z kosmosu.

great-blue-hall.jpg
Great Blue Hall foto.123rf.com

Ten wspaniały okaz natury powstał pod wpływem zmian klimatycznych.

Przed okresem epoki lodowcowej była to jaskinia położona powyżej poziomu morza i stanowiła jedną z części kompleksu jaskiń podwodnych.

W wyniku topnienia lodowców, wskutek których poziom mórz podniósł się aż o 91 metrów, a także trzęsień ziemi i ciśnienia wodnego utworzył się współcześnie nam znany lej krasowy.

Krystalicznie czyste wody zapewniają podwodną widoczność nawet do 60 metrów, przy czym fani podwodnej turystyki zazwyczaj schodzą na głębokość 33-35 metrów – wprost do stropu sali.

Nurkowanie przy rafie koralowej – czy dla każdego?

Działania mające na celu ochronę natury sprawiają, że nie możemy samowolnie popłynąć w okolice Wielkiej Błękitnej Rozpadliny.

W zamian za to organizowane są legalne i zgłoszone do miejscowych urzędów wycieczki – z Belize City (stolicy państwa), wyspy Long Caye oraz wyspy Ambergris Caye.

Przed nurkowaniem odbywa się tzw. briefing, czyli zapoznanie z zasadami nurkowania oraz poinformowanie o ewentualnych zagrożeniach.

Jednym z nich jest choroba dekompresyjna, której można się nabawić przy pozostaniu poniżej 40 m głębokości przez okres dłuższy niż 8 minut.

belize.jpg
foto.123rf.com

Organizatorzy informują również, żeby pod żadnym pozorem nie robić żadnych „głupich rzeczy”, za przykład podając m.in. nurka, który w wyniku wyciągnięcia automatu oddechowego z ust i przekazaniu go rybie, sam poniósł śmierć.

Pomimo istniejącego zagrożenia, turyści chwalą sobie nurkowanie w tym rejonie.

Szczególnie zachwyceni będą miłośnicy życia podwodnego – podczas eksploracji podziemnej jaskini można napotkać barrakudy, żarłacze tępogłowe czy mureny.

Jak cała Rafa Koralowa w Belize, Great Blue Hall zachwyca swoim pięknem, urzeka naturalną różnorodnością oraz sprawia, że niejeden turysta zapragnie tam powrócić.

Czytaj także: AOSHIMA I TASHIROJIMA – JAPOŃSKIE WYSPY KOTÓW

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze