BATERIA Z BAGDADU – STAROŻYTNY AKUMULATOR?

bateria-z-bagdadu.jpg
Źródło: Internet

Bateria z Bagdadu. Kto wynalazł pierwszą baterię? Praktycznie każdy szybko odpowie, że Alessandro Volta, a miało to miejsce w 1800 roku. Ten włoski fizyk stworzył baterię elektromechaniczną. Jednak 18 lipca 1938 roku został odkryty artefakt, który określany jest jako bateria z Bagdadu, a datowana jest ona na okres pomiędzy 250 r. p.n.e. a 224 r. n.e. Tak więc, kto wynalazł pierwszą baterię? Czy był nim na pewno Alessandro Volta?

Odkrycie baterii z Bagdadu

Archeolog Wilhelm König 18 lipca 1938 roku prowadził wykopaliska w okolicy Khujut Rabu na obrzeżach Bagdadu.

Wtedy znalazł pewien artefakt, na który składało się naczynie z gliny, a było ono zatkane korkiem ze smoły, a także z żelaznego pręta, które było owinięte miedzianą blaszką.

Przeprowadzono wstępne badania, które pokazały, że znajdujący się w środku skorodowany miedziany walec, został zniszczony w wyniku działania kwaśnego czynnika, a mogło to być wino albo ocet, w którym została zanurzona miedź.

bateria-z-bagdadu.jpg
Źródło: Internet

Wilhelm König uważał, że miedź i żelazo były elektrodami, a ocet był elektrolitem.

Natomiast smoła miała służyć do uszczelnienia naczynia oraz do izolacji elektrycznej.

To wszystko miałoby sens, gdyby nie to, że dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku opisano pierwsze doświadczenia z elektrycznością.

Z kolei wiek tego naczynia datowany jest na okres pomiędzy 250 r. p.n.e. a 224 r. n.e.

Gliniane naczynie

Wilhelm König bardzo dokładnie opisał znaleziony artefakt.

Było to lekkie gliniane naczynie, które nie miało szyjki, a do tego przy wykorzystaniu asfaltu przymocowano do niego miedziany cylinder.

Wysokość tego naczynia nie przekraczała 15 cm, a jej wewnętrzny miedziany cylinder z denkiem miał 2,5 cm średnicy oraz około 9 cm wysokości.

W cylindrze był umieszczony całkowicie skorodowany żelazny pręt, który był przymocowany asfaltowym korkiem, ale górny koniec pręta wystawał 1 cm nad korkiem i do tego był pokryty szarą oraz całkowicie utlenioną warstwą metalu, a przypominał on ołów.

Z kolei dolny koniec pręta nie dosięgał dna miedzianego cylindra, na którym znajdowała się warstwa asfaltu o grubości 3 cm.

bateria-bagdad.jpg
Źródło: Internet

Pojawiło się wielu naukowców, którzy przeprowadzili niezależne od siebie badania przy użyciu wiernych kopii znalezionych artefaktów.

Badania dowiodły, że każda z tych baterii dawała w ciągu 18 dni prąd o napięciu 0,25 – 0,5 V oraz o natężeniu 0,5 A.

Poza tym artefakt ten porównano z innymi znalezionymi w tamtych rejonach podobnymi naczyniami i wszystkie te naczynia miały ślady korozji, ale też były poddawane działaniu kwasu, a niektóre z nich zawierały również cienkie pręty z żelaza oraz z brązu.

Naukowcy wywnioskowali, że w celu podwyższenia napięcia baterie te mogły być łączone szeregowo.

Możliwe zastosowania baterii z Bagdadu

Powstało wiele teorii, które mówią o zastosowaniu tego artefaktu przez starożytnych mieszkańców Mezopotamii.

Taka najbardziej prawdopodobna wersja mówi o tym, że mogła ona służyć do galwanizacji, a jest to proces, który stosuje się w złotnictwie.

Mogła być wykorzystywana w tym procesie, aby nanosić cienkie warstwy metalu na inne powierzchnie metalowe.

Za takim zastosowaniem przemawia fakt, że jeszcze nie tak dawno bagdadzcy złotnicy do złocenia wykorzystywali własnoręcznie budowane ogniwa galwaniczne, a ich budowa różniła się znacznie od innych tego typu urządzeń, które były znane na całym świecie.

Poza tym za tym zastosowaniem przemawia również to, że wśród wykopalisk znaleziono również przedmioty, które były pokryte cienką warstwą złota.

Z kolei inna teoria mówi, że baterię z Bagdadu wykorzystywano w elektroterapii, którą nawet stosowano już w czasach starożytnych, a wtedy lekarze w tym celu stosowali odpowiedni gatunek ryb, ale też mogła służyć do celów religijnych.

Tego typu baterie, które były zestawione szeregowo, mogły być umieszczane w figurkach bóstw albo w różnego rodzaju tzw. wyroczniach, które miały wytwarzać małe napięcie elektryczne.

Po dotknięciu figurki wierni doświadczyliby takiego boskiego objawienia, co mogło być wykorzystywane w czasie ceremonii albo podczas rytuałów religijnych.

Czytaj także: DYSK SABU – TAJEMNICZY ARTEFAKT STAROŻYTNEGO EGIPTU

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze