KRZYCZĄCA MUMIA – WYKLĘTY OBYWATEL STAROŻYTNEGO EGIPTU

krzycząca-mumia.jpg

Krzycząca mumia została znaleziona w 1886 r. w niezidentyfikowanym sarkofagu. Nieznany człowiek E jak nazywano znalezisko, miał związane ręce i nogi, i był owinięty w owczą skórę, którą Egipcjanie uważali za brudną i nieczystą. Przez lata uważano, że mężczyzna został pochowany jeszcze żywy, a wszystkie te czynniki zaintrygowały naukowców i archeologów, ponieważ aby otrzymać taki wymiar kary w starożytnym Egipcie, nieznany człowiek musiał popełnić bardzo poważne przestępstwo. Co ostatecznie ustalono?

Nieznany człowiek E

Spośród wszystkich znalezisk archeologicznych odkrytych w Egipcie najbardziej fascynujące są mumie starożytnych faraonów, królowych i kapłanów.

Są jak niemi świadkowie społeczeństwa, kultury i historii, która istniała tysiące lat temu.

Jednym z tych niemych świadków jest mumia, która jeszcze kilka lat temu nie miała żadnej znanej tożsamości.

Nieznany człowiek E (jak nazwano mumię) został znaleziony w czerwcu 1886 r., kiedy archeolog Gaston Maspero kontynuował pracę w Deir el-Bahri – niedaleko Doliny Królów – odkrywając nowe grobowce.

W pewnym momencie Gaston znalazł prosty, drewniany sarkofag bez śladów umożliwiających jego identyfikację.

Kiedy Maspero otworzył sarkofag, zobaczył coś bardzo niezwykłego – owinięty owczą skórą – uważaną za nieczystą przez starożytnych Egipcjan i nieodpowiednią do pochówku pod względem religijnym, wśród cuchnących oparów, leżał niezidentyfikowany mężczyzna ze związanymi rękami i stopami, który wydawał się krzyczeć.

Jego twarz wyrażała ból i cierpienie.

Archeolog i jego zespół zauważyli również, że ciało nie ma nacięć w jamie brzusznej, które mogłyby oznaczać balsamowanie.

Dla zespołu było jasne, że ta mumia nie umarła naturalnie, nie była zabalsamowana, ani nie miała wspólnego pochówku z pozostałymi zmarłymi.

Pozostało jednak pytanie: dlaczego? Co spowodowało, że człowiek ten został wyklęty?

Próba identyfikacji

Początkowo Gaston Maspero uważał, że mężczyzna mógł zostać otruty.

Sposób, w jaki skurczyły mu się mięśnie i ból na twarzy, sprawiły, że uwierzył w swoją teorię.

Daniel Fouquet, pierwszy lekarz, który badał ciało, postawił podobną hipotezę jak Maspero.

krzycząca-mumia.jpg
Krzycząca mumia (źródło: Internet)

Jednak później pewien chemik dokonujący analizy zwłok nie zgodził się z pierwotną wersją i stwierdził, że prawdopodobne jest, iż mężczyzna zmarł z powodu uduszenia i prawdopodobnie został pochowany w takich warunkach za karę.

Ćwierć wieku po dokonaniu odkrycia wciąż pozostawała nierozwiązana jedna zagadka – kim był tajemniczy człowiek.

Tożsamość mężczyzny była wciąż nieznana i stała się dla archeologów, historyków i naukowców jedną z najbardziej intrygujących zagadek.

Jak niezidentyfikowana mumia, która nie przeszła procesu balsamowania, zakopana w nieczystym i niegodnym złożenia ciała (według wierzeń starożytnych Egipcjan) prostym sarkofagu, mogła leżeć w Dolinie Królów obok najważniejszych faraonów?

Co tak poważnego zrobił ten człowiek, aby zasłużyć sobie na taką karę?

Krzycząca mumia to książę!

Wielu archeologów, historyków i naukowców sugerowało, że cała sprawa może być związana ze zdradą i spiskiem morderstwa przeciwko faraonowi Ramzesowi III.

Gaston Maspero przedstawił swoją teorię, że niezidentyfikowany mężczyzna był w rzeczywistości księciem Pentewere, synem Ramzesa III, bezpośrednio zaangażowanym w spisek przeciwko ojcu.

Uważał, że za zdradę otrzymał on wyrok śmierci i najwyższą karę: umrzeć i zostać pochowanym bez identyfikacji.

Ten rodzaj kary był szczególnie trudny i haniebny w oczach egipskiego społeczeństwa.

Jednak teoria ta została przedstawiona w XIX wieku, kiedy testy identyfikacji pokrewieństwa DNA jeszcze nie istniały, więc przez wiele lat tajemnica ta została nierozwikłana.

Dopiero w 2012 r. po przeprowadzeniu badań kryminalistycznych, naukowcy odkryli, że teoria Gastona Maspero była poprawna.

Nieznany człowiek E odzyskał tożsamość.

Dzięki badaniom genetycznym ustalono, że krzycząca mumia to ciało księcia Pentewere, syna faraona Ramzesa III, który był zamieszany w morderstwo ojca podczas krwawego sporu o sukcesję na tronie.

Spór o władzę

Ramzes III, który rządził od 1188 do 1155 r. p.n.e., był opisywany jako „wielki Bóg” i wielki przywódca wojskowy.

W wieku 65 lat, kiedy miał już zadeklarować, kto będzie jego następcą, został zamordowany w wyniku głębokiego podcięcia gardła.

Prawodawczy Papirus Turyński jest jednym z niewielu dokumentów, który ujawnia szczegóły spisku doprowadzającego do śmierci faraona.

Według dokumentu to druga żona Ramzesa III, Teje, wraz z synem, księciem Pentewere, niektórymi sługami, kapłanem i czarodziejem, spiskowała i popełniła przestępstwo przeciwko mężowi, by obsadzić na tronie swojego syna.

Teje i Pentewere uknuli cały spisek i zamierzali usunąć pierwszą żonę i najstarszego syna faraona od przejęcia władzy.

Po odkryciu autorów przestępstwa wszyscy zostali skazani na nieczystą i haniebną śmierć.

Ciała Teje nigdy nie znaleziono, ale tajemnica krzyczącej mumii po upływie 3000 lat została rozwiązana, a tożsamość nieznanego człowieka mogła zostać ujawniona całemu światu.

⇒ Czytaj także: PEDRO – ZAGADKOWA MUMIA Z WYOMING

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze