KAMIEŃ SŁOŃCA – AZTECKI KALENDARZ CZY MIT O POWSTANIU ŚWIATA?

kamień-słońca.jpg
foto.depositphotos.com

Kamień Słońca to dysk, którego historycy i archeologowie nie do końca są pewni, co właściwie przedstawia. Czy jest to kalendarz, a może mit o powstaniu świata? Ten ogromny dysk obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Antropologicznym w Meksyku i robi ogromne wrażenie.

Kamień Pięciu Er

Kamień Słońca inaczej określany jest jako Kamień Pięciu Er, a jest to kamienny dysk, który został odkryty w XVIII wieku w Meksyku w rejonie Templo Mayor.

Ma 358 cm średnicy, 98 cm grubości, a do tego waży 24 tony.

Zaraz po hiszpańskim podboju w Meksyku dysk ten zakopano w Zócalo, czyli na głównym placu w Meksyku.

kamień-słońca.jpg
foto.depositphotos.com

Do jego ponownego odkrycia doszło 17 grudnia 1790 roku podczas remontu niedaleko znajdującej się Katedry Metropolitalnej, gdzie był umieszczony na jej zewnętrznej ścianie i tam pozostał do 1885 roku.

Potem przeniesiono go do Narodowego Muzeum Antropologicznego w Meksyku i właśnie tam można go po dziś dzień podziwiać.

Dwa znaczenia, ale które prawdziwe?

Niestety dokładny cel powstania oraz znaczenie tego dysku  nie są do końca jasne, więc na jego temat powstało wiele hipotez.

Z jednej strony uważany jest za kalendarz, a inni, co jest bardziej prawdopodobne i rozpowszechnione, twierdzą, że to aztecki mit o powstaniu świata, czyli o Pięciu Słońcach, a sam dysk prawdopodobnie służył jako ceremonialny ołtarz, który był poświęcony jednemu z nich, czyli Tonatiuhowi.

Kamień Słońca i zdobienia na dysku

W centrum monolitu można znaleźć wizerunek wcześniej wspomnianego Tonatiuha w znaku Ollin, a jest to dzień miesiąca, który oznacza trzęsienie ziemi, a do tego reprezentuje ostatnią z azteckich er kosmologicznych.

Znajdująca się tam postać, w obu rękach trzyma ludzkie serce oraz ma język w kształcie krzemiennego albo obsydianowego noża, który wskazuje na to, że słońcu należy składać ofiarę, aby mogło dalej kontynuować swoją podróż po niebie.

Natomiast po bokach widoczne są cztery symbole poprzednich er albo słońc razem ze znakami kierunkowymi.

Pierścienie z symbolami kalendarzowymi oraz kosmicznymi otaczają wizerunek bóstwa.

kamień-słońca.jpg
foto.depositphotos.com

Na pierwszym z nich znajdują się znaki dwudziestu dni azteckiego kalendarza wróżbiarskiego, który jest nazywany Tonalpohualli.

Z kolei w drugim są pola razem z niewielkimi punktami, które otaczają pięć dni tygodnia, a także znaki, które prawdopodobnie symbolizują promienie słoneczne.

Na brzegach dysku zostały wyrzeźbione dwa ogniste węże, a mają one pomóc bogu słońcu w podróży po niebie.

Poza tym na powierzchni kamienia można również znaleźć znaki, które wskazują na rok 1479 i to właśnie prawdopodobnie w tym roku powstał ten dysk, który częściowo odnosił się także do Itzcoatla, a był to władca, który stworzył podwaliny przyszłego azteckiego imperium.

To też oznacza, że zawarto w nim polityczne przesłanie, które mówiło, że był to bardzo ważny rok dla odrodzenia się azteckiego państwa, a jego władca natomiast otrzymał prawo do tronu od samego boga słońca.

Co oznaczają symbole poprzednich er?

Wokół wizerunku Tonatiuha można dojrzeć cztery kwadratowe pola, które przedstawiają poprzednie Słońca lub ery, poprzedzające go.

Każda z tych er kończyła się zniszczeniem świata oraz ludzkości, która była następnie na nowo odtwarzana w kolejnej erze.

Zgodnie z przyjętą interpretacją kolejność er na tym dysku wygląda tak, że pole po prawej górnej stronie to Era Jaguara (Nahui Ocelotl), gdzie ta pierwsza era zakończyła się po 676 latach razem z pojawieniem się potworów, które to pożarły całą ludzkość.

kamień-pięciu-er.jpg
foto.depositphotos.com

Z kolei pole po lewej górnej stronie to Era Wiatru (Nahui Ehecatl), a tam po 364 latach doszło do zniszczenia ziemi przez huragan, a ludzie zostali zamienieni w małpy.

Kolejna era to pole po lewej dolnej stronie, a jest to Era Deszczu (Nahui Quiahuitl), która trwała 312 lat, a zakończyła się ognistym deszczem, który zmienił ludzkość w indyki.

Ostatnia przedstawiana era to pole po prawej dolnej stronie, a jest to Era Wody (Nahui Atl), która zakończyła się po 676 latach w wyniku potopu, a ludzie zamienili się wtedy w ryby.

Do tego pomiędzy tymi polami są jeszcze trzy inne dni miesiąca, a także glif turkusowego diademu władcy, a to sugeruje, że daty te mogły mieć znaczenie zarówno historyczne, jak i kosmiczne.

Czytaj także: TULA – MEKSYKAŃSKIE RUINY TOLTEKÓW

♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

Chcesz poznać więcej tajemnic świata? KLIK

Komentarze