BUDOWLE MEGALITYCZNE NA ŚWIECIE

Budowle-megalityczne.jpg
Prawo autorskie: stoyanh / 123RF Zdjęcie Seryjne

Potrafimy przeszczepić serce, sklonować istotę żywą, eksplorować kosmos. Możemy kształtować warunki pogodowe i obserwować dowolną osobę na świecie przez kamerę w jej własnej komórce lub laptopie – bez jej wiedzy, rzecz jasna. Mając ponad siedem tysięcy lat ,człowiek nie był w stanie wyjaśnić, co działo się na Malcie w okolicach V wieku p.n.e., w jaki sposób bez użycia elektrycznych narzędzi zdołano wyciosać potężne kamienne bloki, przetransportować wielotonowe elementy czasem nawet kilka kilometrów dalej i umieścić jeden na drugim. Aktualnie nic nie wskazuje na to, że ta zagadka zostanie kiedykolwiek rozwiązana.

Starożytne obserwatorium astronomiczne?

Symbolem budowli megalitycznych na świecie stał się Stonehenge.

Tajemnicze kamienie, służące starożytnym ludom jako obiekt sakralny, budzą podziw – ale też i strach.

Przed nieznanym, przed tym, czego współczesny człowiek – panujący nad światem, umiejący latać w kosmos i do wnętrza Ziemi – nie potrafi zrozumieć. Stonehenge to tylko mały ułamek prawdziwej tajemnicy.

 

stonehenge.jpg
Stonehenge foto.123rf.com

Maltańska tajemnica

Megalityczne kompleksy monumentalnych posągów i bloków kamiennych powstały na Malcie na długo przed egipskimi piramidami.

Jesteśmy w stanie określić z dość precyzyjną dokładnością ich wiek – ale wciąż zagadką pozostaje fakt, w jaki sposób powstały i kto je zbudował.

Jedno jest pewne – kilkudziesięciotonowe bloki umiejscowione jeden na drugim to konstrukcja zadziwiająca dzisiejszych technologów i inżynierów.

Liebherr LTM 11200-9.1. to najnowocześniejszy dźwig świata, który według badaczy jako jedyny mógłby posłużyć do zbudowania megalitów z Malty.

Sęk w tym, że powstał dopiero w 2013 roku.

Jakim sposobem poradził sobie ówczesny człowiek?

I czy to był człowiek? Nie wiadomo.

 

Mega budowle z Gozo

Największy podziw budzą megalityczne cuda powstałe na wyspie Gozo.

Kompleks Ggantija zbudowano ze skały koralowej, która została w niewyjaśniony dziś sposób wydobyta, obrobiona, ociosana z niezwykłą precyzją i ukształtowana w ściany dochodzące do 50 ton i wysokie na 5 metrów.

Żaden ze współczesnych architektów nie powstydziłby się tego dzieła, a jednak nikt do dziś dnia nie odważył się powtórzyć takiej konfiguracji.

Podobny megalit odnaleziono w północno-wschodnim Libanie, w kamieniołomie Baalbek.

Jest dziś najbardziej znanym kamieniem, ponieważ nie odkryto na świecie większego.

Ta mechanicznie wyodrębniona część skały ma długość 19,6 metra i ponad 6 metrów szerokości.

Nie mamy dziś wiedzy o żadnym narzędziu, które pozwoliłoby na ociosanie tak dużej cegły.

Można też stwierdzić ponad wątpliwość, że człowiek na ówczesnym etapie rozwoju nie dysponował ani możliwościami technicznymi, ani nawet odpowiednią wiedzą, by móc stworzyć budowlę z tych bloków skalnych.

 

baalbek

 

Tym większą zagadkę stanowi znaleziony w 2014 roku na Syberii przeogromny mur, ułożony z megalitycznych skał noszących wyraźne ślady obróbki – co oznacza, że nie stanowią krajobrazu naturalnego.

Granitowe bloki orientacyjnie ważą w okolicach 3000 ton, a zostały precyzyjnie wykrojone i przetransportowane po zboczu góry, a następnie ułożone w budowlę o wysokości ponad 40 metrów.

Ewidentnie widać tu świadome działanie – gdyż luki pomiędzy granitami zostały ładnie wypełnione mniejszymi skałami, a bloki skalne ułożono bardzo precyzyjnie jeden na drugim.

Biorąc pod uwagę, że wspomniany już dźwig Liebherr unosi maksymalnie 1200 ton, a syberyjskie góry wykluczają możliwość swobodnego operowania takim narzędziem, można śmiało rzec, iż starożytny człowiek samodzielnie tego nie zbudował.

 

 

Megalityczne budowle są umiejscowione w różnych miejscach na świecie – od wysp na oceanach, przez kontynenty, po skandynawskie krańce kuli ziemskiej.

Mówi się, że stanowią jedną sieć, jedną drogę.

Czyją? Po co?

Kto ją na Ziemi zostawił i czy wróci, by ponownie z niej korzystać?

Nie wiadomo. Skrawki informacji i legend o gigantach, którzy tysiące lat temu stworzyli zalążki naszej cywilizacji to dziś niestety nadal niesprawdzone pogłoski.

Jedna z największych tajemnic świata wciąż pozostaje tylko zagadką – pełną mroku niewiedzy, mgły niepewności, poczucia, że nie jesteśmy na tym świecie sami i nic nie wiemy o początkach naszej ziemskiej drogi.

Jesteśmy tacy mali w obliczu tych, którzy zdołali z łatwością zbudować megalityczne świątynie i pozostawili je nam na pamiątkę.

Może to nie jest pamiątka – tylko zapowiedź powrotu?

 

Komentarze